Press "Enter" to skip to content

What I am Paying in Russia…

This is a simple post; simply what I am paying for things everyday in Russia and I will add to this post as well as stick it to the top of the page. I am doing this because I see a western world that says the world I live in, is in collapse. The world that I live in (is Russia) and it is not in ruins. Why even our president (Obama) is spouting conceitedness and lies unbecoming to a leader. Obama acts like a spoiled child sitting in the dirt at the school playground, having a fit until he gets his way…

Therefore you are wrong in what you hear and think and you can convert rubles in the widget to the right…

* * * * * * * * * *

Update; went to the store today (01-28-2015):

Big 1 kilo loaf black bread – 3 for 32.4 rubles or 10.8 rubles each or 16 cents each. I am stocking the freezer…

Beets fresh – 5 kilos 34 rubles…

Microwave popcorn – 19.9 rubles each… (30 cents each)

4% Baked Milk – 36 rubles – liter…

Chicken Breasts – 118 rubles per kilo – $1.75 per kilo or .73 cents a pound… ; this is breast only and not whole chicken…

Eggs still suck in price – 10 for 55 rubles…

* * * * * * * * * *

Black Bread 500 gram loafs, on 01-22-2015 is 7.9 rubles (12 cents) each…

White Bread 500 gram loafs, on 01-22-2015 is 15.3 rubles (24 cents) each…

Carrots fresh and Russian grown, on 01-22-2015 is 18 rubles per kilo (28 cents for 2.3 pounds)…

Cabbage fresh, on 01-22-2015 is 12 rubles per kilo (19 cents per 2.3 pounds)…

Pedigree dog food 100 gram packs, on 01-23-2015 is 12.5 rubles per pack, that is down 2 rubles from last week…

One liter of milk – 4% fat, on 01-23-2015 is 38 rubles…

I will add to this every time I go to the store…

Posted by Kyle Keeton
Windows to Russia…

Oh, tidbit info time, American peanut butter is 1000 rubles for a small jar… 🙂 I don’t care and Russians do not eat the stuff. It will rot on the shelf…

Big Mac is 89 rubles… ($1.39)

Double Whopper is 195 rubles… ($3.03)

4 Comments

  1. Anonymous January 24, 2015

    so happy for you! Ours are not that cheap but we are blessed in our own ways too. It’s flu and virus season here so that is our thorn in the side at the moment. Blessings always to you. Lucy

  2. Marion January 24, 2015

    Just bought green cabbage on sale .89cents a lb.
    carrots – a bunch -= $1.79
    beets 3 to a bunch with leaves) – $2.99
    Russian Rye bred – $3./somethioing – I forget.
    hamburger $4 to $5 a pound. Chickens on sale, only allowed 2, #.88 a pound.
    Anonymous above forgot to ,mention the chemtrails of Barium etc. which louses up any rains that come after them…such as messing up the finish on my car.

  3. kKeeton Post author | January 24, 2015

    Looks like we need to send food to America. Chicken is about the same, but we have no limit on what we buy…

    Beef forget it, we pay a lot always past or present for that. We eat chicken and turkey only, or salmon when people give it for lessons and such…

  4. Shura Seredin March 6, 2015

    Here in NY, beef is outrageously expensive. I bought just bones to cook borshch and a package about a pound cost $3. Haas avocados are dollar each. Aldi, German supermarket is more reasonable, but still expensive for meat.

Comments are closed.

Mission News Theme by Compete Themes.