Talked about prices dropping and new items several times…

Something that I was disappointed by when I first came to Russia was the lack of peanut butter….seriously, I missed my peanut butter and when we found it….it was expensive…

I remember 900 plus rubles and that was when the exchange was 25 to 1 with dollars. Now it 65 to 1 it is 134 rubles. Just look at the image above…

We have everything now in our stores. I mean just literally everything and the prices are fantastic. You can buy a huge loaf of bread for 7 or 8 rubles. That means a loaf of white and or black bread will run me about 12 cents…

Okay, I will take it…

WtR

PS: Yummy, creamy peanut butter spread on toasted black bread. Take a bite as the peanut butter starts to melt into the bread…

kKEETON @ Windows to Russia…

Permission to reprint in whole or in part is gladly granted, provided full credit is given...


newest oldest most voted
Notify of
Marsha

Kyle saw your photo of peanut butter and got me wondering about the units of measurement used in Russia. Do they use metric system? That jar looks around 8 ounces to me, and I was trying to figure out the price per ounce, but then I realized I don’t know unit of measurement or Cyrillic alphabet and it left me in a muddle.

Marza

Kyle if you have a yandex mail account and have no objection please send it to me.