Press "Enter" to skip to content

Black Angus Burgers and Happy boys…

Black Angus Burgers
Black Angus Burgers

I drove to the Big Village and picked up some food. It was rough and Sammy the Volga had to be on her best behavior. We ended up sideways in the road a dozen times. But she is a Volga you know and understands Russian roads…

I decided to buy a treat…

I found a new product; Black Angus Burgers and at 79 rubles ($1.16) a box for three of them. I decided to splurge. I normally do not buy food that expensive and try to make the ruble go as far as possible, but when you want a burger, no; I mean really want a burger… 😉

So I decided to buy two less cottage cheeses and buy the burgers. I bought a pack of 10 buns for 19 rubles, the burgers at 79 rubles and I had cheese (267 rubles a kilo) at home. I wanted nothing else on the burgers, but Russian beef, real Russian cheese and the buns made at the local bakery…

I sliced the cheese thin, cooked the burgers well done with the cheese melted on top. I toasted the buns and a little salt and pepper to taste, and I had the best meal I have had in a long time. I made two of the patties into burgers with bread and one left unseasoned, un-cheesed but cooked for Boza. I ate one and a half burgers and Boza ate one and a half burgers…

He has spent the last hour trying to check every pocket, corner and nook and cranny we have, at the outside chance I sneaked a burger and he did not see it. He loved them and is one happy dog. I am just as happy and we both have decided that we will eat this once a month if we can afford it! ????

* * * * * * * * * *

Life is easy to make happy, you just have to accept what is and what might be. Then look for the small treat of life and enjoy…

The burger patties cost; .38 cents each + a bun at 3 cents each + 15 cents each for cheese = 56 cents per burger…

See kinda expensive when you are use to eating much cheaper. $1.50 for the meal…

* * * * * * * * * *

Milk ran 36 rubles per liter.
Grapefruits ran 79 rubles per kilo.
Navel oranges ran 89 a kilo.
Cottage cheese ran 32 rubles per pack of 200 grams. I buy expensive cottage cheese to be able to freeze the packs.
Bananas ran 49 rubles a kilo.
Salt Pickles ran two liters for 89 rubles.
Eggs ran 5 rubles each.
Vodka for Vova was 189 rubles a half liter. His brand.
Cigarettes for Vova were 40 rubles a pack.
A pack of 20 Gillette disposable razors ran 200 rubles. Ouch that hurt.
Canned corn 340 grams at 39 rubles.
Kilo loaf of black bread for Vova at 17 rubles and a loaf of white at 20 rubles.
Whole chickens at 79 rubles a kilo.
carrots at 9 rubles a kilo.
Potatoes at 9 rubles a kilo.
Cabbage at 5 rubles a kilo.

I could go on, but you get the drift. Try buying that stuff in America for that price? Well maybe the razors?

* * * * * * * * * *

Well Boza and I are going for a walk. Boza and I are going nuts at the smell of the burgers and we want more. Good thing we do not have anymore, for we would eat too much. It really was a good treat and now I know that when a burger is desired, I have the option to get the products to make them. This was a very good quality products and the taste was fantastic…

See we are almost civilized at times in Russia and I am here to tell you that Russians are producing any and all products to satisfy the taste buds. Sanctions have been wonderful for Russian productivity…

Thank you Western World…

WtR

Mission News Theme by Compete Themes.